Čeněk Papák z Mošnova

9. září 2009 v 9:24 |  1. Papák z Mošnova
Citace:
Tomáš Baletka
Páni z Kravař
Z Moravy až na konec světa
ŠLECHTICKÉ RODY ĆECH, MORAVY A SLEZSKA

Další zprávy o Petrovi /Strážnickém z Kravař/ pocházejí až z roku 1429. Podílel se na přípravách schůzky s králem Zikmundem, která měla proběhnout 6. března na Moravském Krumlově, a když z této akce sešlo, připojil se jeho syn Václav k doprovodu Prokopa Holého, jenž se v dubnu tohoto roku v čele husitské delegace sešel se Zikmundem v Bratislavě. Jednání se však nedobrala žádného pozitivního výsledku a nevíme ani jistě, zda tu byl přítomen i pan Petr. 103 Polní husitská vojska prováděla tou dobou už delší čas taktiku spanilých jízd ("rejs"). Na jedné z těchto jízd se určitě podílel i pan Petr. Šlo o výpravu sirotků pod vrchním vedením Velka z Březnice, který vytáhl do pole v polovině dubna 1430. První bitvu svedli sirotci již u Podivína s kterýmisi moravskými hejtmany krále zikmunda (na mysli nám vytane Čeněk z Mošnova), přičemž utrpěli první ztráty (více než 150 mužů). To je ale nezastavilo v dalším postupu a od řádění na západním Slovensku. Zikmundovi vojevůdci však nechali sirotky postoupit do bažinatého území mezi Trnavou a Váhem, kde je 28. dubna sevřeli do kleští. V prudké řeži zde zahynulo údajně 2000 sirotků, včetně hejtmana Velka z Březnice, přesto se sirotkům podařilo v noci z obklíčení probít. 21. května 1430 už oznamoval kastelán Plaveckého hradu Jan Klux městu Bratislavě, že táborité, kteří byli v Uhrách a leželi u Brodu a Veselí, nechali své zajatce ve Skalici a vracejí se zpět do Čech. 104

103 - R. Urbánek K historii husitské Moravy, s. 289 - J. Válka, Hegemonie husitů na Moravě (1426
-1434), s. 74 - F. Dvorský, OSPB II, s. 134 - F. Šmahel, HUsitská revoluce, 3, s. 210 - P. Čornej, Velké dějiny zemí Koruny české, V 1402 - 1437, Praha - Litomyšl 2000, s. 507.

104 - B. Varsík, Husitské revolučné hnutíe a slovensko, s. 44 - 56, s. 294, č. 4 - k výpravě též F. Šmahel, Husitská revoluce, 3, s. 228.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama