Václav Hřivnáč z Heraltic

8. února 2009 v 17:21 |  6. Hřivnáč z Hněvošic a Herultic
Pan František Krygel napsal:

BARTOVICE

Citace:"Stručný výtah z pamětní knihy, kde jsou obsaženy události od vzniku obce až do 2.5.1945 (den osvobození).

Pamětní knihu napsal úředník ve výslužbě
KRYGEL František.
První zmínka o vsi, tehda Bertoltovice, je v seznamu obcí, sepsaném v létech 1302 až 1315 na rozkaz vratislavského biskupa Jindřicha z Vrbna.


Obec byla založena na sklonku 13 století. První obyvatelé, kteří se usadili na území nynější obce Bartovice, přišli patrně z vesnic, které vznikly dříve v okolí hradu Ostravy. Byli to Slezané z národní větve Holasiců, náležející ke kmeni českému. Z původního názvu obce možno předpokládat, že jejím zakladatelem byl Berthold, odtud pojmenování Bertoltovice, později Bartultovice nyní zkráceně Bartovice.


Pověst hovoří, že na bartovickém kopci poblíž místa kde je dům sester Bolouskových, stál kdysi v dávných dobách dřevěný zámek. Ve staré obecní mapě z dob svobodných pánu Skrbenských je zakreslena na tomto místě studna.


Těšínský kníže Bolek I (1408-1433) prodal r.1411 Bartovice Ondřeji z Tvorkova, držiteli panství bohuminského a polskoostravského. A s tímto panstvím se Bartovice dostaly v roce 1440 do vlastnictví Václava Hřivnáče z Heraltic, až do r.1508, kdy toto panství koupil Jan Sedlnický z


Choltic. Kolem r.1620 koupil Bartovice, Radvanice a Lipinu Jan starší Skrbenský z Hřiště."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pet Pet | E-mail | 9. února 2009 v 14:03 | Reagovat

proč jednou používáš herultice,pak heraltice,je to vyvoj jazyka nebo je to jedno a  to same?

2 ddebora ddebora | 11. února 2009 v 17:35 | Reagovat

Pan Josef Pilnáček v knize Staromoravští rodové používá Herultice a jinde jsou zase Heraltice. Při bádání je třeba dávat pozor na oba dva názvy -  Herultice i Heraltice.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama