Pseningko von Mosicz

10. února 2009 v 16:57 |  9. Pseningko von Mositz
Moravský severovýchod v epoše husitské revoluce
Nový Jičín 1998
Jiří Jurok

Citace:

"2. Kondotiéři z moravského severovýchodu v letech bezvládí (1440-1453)

Po usmíření polské a rakouské strany v Čechách a na Moravě v r. 1440 bylo z české strany odvrženo nástupnické právo Ladislava Habsburského (Pohrobka) a králem byl zvolen Albrecht Bavorský. Ten ale volbu nepřijal a nastalo bezvládí za něhož vypukla opravdová válka zemí České koruny s Rakousy. Obdobně v Uhrách bojovala královna - vdova Alžběta za uherskou korunu pro Ladislava pohrobka proti polským nárokům Vladislava Varnenčíka. Na obou hlavních bojištích v Rakousích i na Slovensku se významně uplatňovali válečníci právě z našeho kraje.
Jihomoravská šlechta (Jan z Lichtenburka, Pertold z Lipé aj.) a bývalí rakouští hejtmané (Eincinger,Assenheimer) podnikají od r. 1440 vpády do Rakous proti Fridrichovi III. Úspěšným nájezdům z české strany v l. 1441 - 1445 se Rakušané snažili mimo jiné čelit i povoláním do svých služeb Čeňka Papáka z Mošnova na Hodoníně, zvaného jimi "Pseningko von Mosicz", který odešel z moravského severovýchodu již v roce 1420. Čeněk z Mošnova a později i jeho syn Jan několikrát zasáhl v rakouských záležitostech."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama