Duňa, manželka Zdislava z Duban, žaluje hodonínského pána Čeňka z Mošnova

8. února 2009 v 18:26 |  1. Papák z Mošnova
Vznik husitství 14OO - 1511
Husičtí loupežníci na tvrzi Jarohněvlice a Milotice


(napsal pan Ilčík)

Citace:

".V právě začínajícím XV. století byly tedy spojeny Dubňany spíše s Miloticemi než s Hodonínem. Za povšimnutí stojí opětná zmínka v zápise pozměněného názvu vsi. Rod pánů z Moravan připojil k dosavadnímu statku ještě Svatobořice s Vlkošem a Skoronice.
Onu větší část Dubňan (…In villa Dubnyanye prope Hodonyn ..), tvořící původně věno, upsal Jan z Moravan roku 1420 své manželce, vdově po Mrázkovi ze Žeravic, Anně z Bránic. Anna dostala věnem od otčíma navíc ještě 75 hřiven grošů, jež za ni přijal její strýc Oldřich Štos z Bránic. Zároveň je poprvé vidět, jakým způsobem se ujímá částečné moci v Dubňanech Ješek Hruška z Újezda, neboť svoje věno Anna postoupila později dceři Anně a Pavlovi, jejímu synovi s Ješkem Hruškou z Újezda. V roce 1412 jsou zmiňováni bratři Ješek a Mikuláš Hruškovi z Újezda již jako vlastníci celého dubňanského statku, neboť ho koupili - spolu s Jarohněvicemi a Mokronosy - od Vítězslava z Voděrad. Noví vlastníci však nebyli dobrými hospodáři. Ještě v roce 1412 je Ješek Hruška hojně zmiňován v půhonných knihách za vydrancování mj. žeravického dvora a pivovaru, kdy nechal umřít svou neschopností orné koně, vybral a odvezl nádobí domácí i pivovarní. Navíc se nestaral o obnovu tvrze, takže byl žalován Alešem Kuželem ze Žeravic o 30 hřiven grošů. V kapitole o zaniklých vsích v okolí Dubňan se lze dočíst o jeho bezohledném jednání k nájemníkům v jarohněvickém dvoře, které bez ohledu na kupní smlouvu ze dvora vyhnal. Ani Hruškové však neudrželi své původní panství v Újezdě a už před husitskými válkami se v knihách objevuje jejich rod s přídavkem "z Dubňan", popř. "z Duban". V literatuře je například okolo roku 1447 zmíněna Duňa (Zdeňka), manželka Zdislava z Duban, žalující hodonínského pána Čeňka z Mošnova o 300 hřiven grošů, protože jí zadržuje její platy v Mikulčicích. Doba těsně po husitských válkách je bohužel v historii Dubňan ta nejméně prozkoumaná."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pet Pet | E-mail | 9. února 2009 v 13:59 | Reagovat

stací napsat: Citace, nebo taky muzes dopsat bibliografii,to se pise nakonec a pravidla citace si najdi na netu,ty normy se meni.

2 ddebora ddebora | 11. února 2009 v 17:31 | Reagovat

jj

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama