Duňa, manželka Zdislava z Duban, žaluje hodonínského pána Čeňka z Mošnova

8. února 2009 v 18:26 |  1. Papák z Mošnova
Vznik husitství 14OO - 1511
Husičtí loupežníci na tvrzi Jarohněvlice a Milotice


(napsal pan Ilčík)

Citace:

".V právě začínajícím XV. století byly tedy spojeny Dubňany spíše s Miloticemi než s Hodonínem. Za povšimnutí stojí opětná zmínka v zápise pozměněného názvu vsi. Rod pánů z Moravan připojil k dosavadnímu statku ještě Svatobořice s Vlkošem a Skoronice.
Onu větší část Dubňan (…In villa Dubnyanye prope Hodonyn ..), tvořící původně věno, upsal Jan z Moravan roku 1420 své manželce, vdově po Mrázkovi ze Žeravic, Anně z Bránic. Anna dostala věnem od otčíma navíc ještě 75 hřiven grošů, jež za ni přijal její strýc Oldřich Štos z Bránic. Zároveň je poprvé vidět, jakým způsobem se ujímá částečné moci v Dubňanech Ješek Hruška z Újezda, neboť svoje věno Anna postoupila později dceři Anně a Pavlovi, jejímu synovi s Ješkem Hruškou z Újezda. V roce 1412 jsou zmiňováni bratři Ješek a Mikuláš Hruškovi z Újezda již jako vlastníci celého dubňanského statku, neboť ho koupili - spolu s Jarohněvicemi a Mokronosy - od Vítězslava z Voděrad. Noví vlastníci však nebyli dobrými hospodáři. Ještě v roce 1412 je Ješek Hruška hojně zmiňován v půhonných knihách za vydrancování mj. žeravického dvora a pivovaru, kdy nechal umřít svou neschopností orné koně, vybral a odvezl nádobí domácí i pivovarní. Navíc se nestaral o obnovu tvrze, takže byl žalován Alešem Kuželem ze Žeravic o 30 hřiven grošů. V kapitole o zaniklých vsích v okolí Dubňan se lze dočíst o jeho bezohledném jednání k nájemníkům v jarohněvickém dvoře, které bez ohledu na kupní smlouvu ze dvora vyhnal. Ani Hruškové však neudrželi své původní panství v Újezdě a už před husitskými válkami se v knihách objevuje jejich rod s přídavkem "z Dubňan", popř. "z Duban". V literatuře je například okolo roku 1447 zmíněna Duňa (Zdeňka), manželka Zdislava z Duban, žalující hodonínského pána Čeňka z Mošnova o 300 hřiven grošů, protože jí zadržuje její platy v Mikulčicích. Doba těsně po husitských válkách je bohužel v historii Dubňan ta nejméně prozkoumaná."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pet Pet | E-mail | 9. února 2009 v 13:59 | Reagovat

stací napsat: Citace, nebo taky muzes dopsat bibliografii,to se pise nakonec a pravidla citace si najdi na netu,ty normy se meni.

2 ddebora ddebora | 11. února 2009 v 17:31 | Reagovat

jj

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama