Mikuláš a Boček z Labutě, bratři Anny z Labutě a Václav z Heraltic

21. února 2009 v 20:04
Želatovice a Tučín
Historický, kulturní a hospodářský vývoj dvou hanáckých vesnic
napsal ředitel Leopold Nopp
konservátor c. k. archivní rady, archivář Antonína hrabětě z Magnisů ve Strážnici
1918

Citace:

Roku 1392 Lacek z Kravař prodav Želatovice bratřím Mikulášovi a Bočkovi z Labutě, pojistil 50 kop věna na vsi Průších Kačně, ženě Rudislava z Roštění a 5 kop věna v Újezdě Kačně, vdově po Rusovi z Doloplaz. Klášteru fulneckému, který založil jeho bratr Beneš, daroval 1391 Lacek a jeho syn Jan na spásu duší svých a svých předchůdců vesnice Bělov a Starou Ves za tím účelem, aby z důchodu 4 kanovníci žíti mohli. Za to měla se v kapli mariánské denně sloužiti mše "de beata".

Manželka Lackova pocházela ze starožitného rodu slezského z Pogorele (de Pogorell), který měl ve znaku kus městské zdi s 3 věžmi a otevřenou branou. Otec její slul Jaráč, bratr Hynek, strýc Přeslav byl biskupem Vratislavským. R. 1397 nežil již prvorozený syn Lackův Jan, nýbrž jen druhorozený syn Drslav. Roku 1400 prodal lipnickému kostelu 1 1/2 ročního důchodu z jednoho lánu, roku 1406 dal Boček z Labutě ku kostelu přistavěti kapli P. Marie, kterou bohatě nadal, ustanoviv Lacka z Kravař a jeho nástupce patronem té nadace.

Roku 1481 (první český zápis) na den sv. Petra a Pavla Václav z Heraltic vkládá a vpisuje ku pravému dědictví Václavovi, Bernardovi, Čeňkovi, bratřím vlastním ze Štattenberka i jejich erbům ves Želatovice s lidmi, rybníky i se vším plným právem, panstvím a příslušenstvím, což k tej vsi od starodávna přísluší s mezami a hranicemi. - Probádat jestli jde o Hřivnáče z Herultic (Heraltic)a vztah k Anně z Herultic.

Pánové z Heraltic měli v erbu dvě křížem položení bradatice. Jméno své vzali od statku Heraltice (okres Třebíčský), kde již ve 12. století seděli.
Štattenberkové jsou cizí rod, který jen krátkou dobu se na Moravě zdržoval.


1406 zapsal Čeněk z Tučína své manželce Anně 5 hřiven ročního platu na Tučíně, v témž roce Boček z Labutě dal mariánské kapli na lipnickém hřbitově 4 lány, 2 dvory a alodiální dvůr s 8 groši ročního platu z Tučína na spásu své duše.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama